Ostatnie posty

Zioła i przyprawy liofilizowane

To dzięki nim potrawy zyskują głębię smaku i niepowtarzalny aromat. Zioła i przyprawy zajmują w naszej kuchni specjalne miejsce. Zmiana nawyków żywieniowych i kulinarnych sprawiła, że często sięgamy po świeży czosnek, bazylię, pietruszkę czy tymianek. Co jednak, jeśli nie mamy ich pod ręką? Dobrym rozwiązaniem są przyprawy liofilizowane. Użyjecie ich w trakcie przygotowywania dań mięsnych, rybnych, ulubionych zup czy pysznych sosów.

Na początek jednak wyjaśnijmy sobie, czym jest metoda liofilizacji, dzięki której możemy cieszyć się wyjątkowym smakiem i zapachem ziół przez cały rok. Proces ten, nazywany też „suszeniem mrozem” polega na usuwaniu wody z zamrożonej pietruszki, czosnku, bazylii lub innej rośliny. W nowoczesnej metodzie wykorzystuje się sublimację, co oznacza bezpośrednie przejście w stan pary. W ten sposób eliminuje się z przypraw zanieczyszczenia i przedłuża się użyteczność ziół, które możemy z powodzeniem stosować we własnej kuchni. Co ciekawe, liofilizacja uznawana jest za jedną z nowocześniejszych, ale i zdrowszych metod przetwarzania żywności. Przyprawy poddane takiej obróbce zachowują około 90. proc. swoich wartości odżywczych i witamin. Nie tracą przy okazji wyglądu, koloru, aromatu i co najważniejsze – smaku.

Aktywne filtry

Liofilizacja – metoda o szerokim zastosowaniu

Suszenie sublimacyjne znane jest od lat 50. ubiegłego wieku. Pierwotnie była to metoda wykorzystywana przez przemysł chemiczny – liofilizacja stabilizowała niektóre składniki, przedłużając datę ich przydatności. Obecnie z jej zalet chętnie czerpią producenci żywności - na sklepowych półkach coraz częściej znajdziemy produkty pozyskane w drodze mrożenia i sublimacji. Artykuły liofilizowane są w 95-proc. pozbawione wody, co oznacza, że ich waga jest niska – ułatwia to transport i obniża jego koszt. Tę korzyść postanowiło wykorzystać między innymi wojsko i… najsłynniejsza na świecie agencja kosmiczna NASA. Również branża farmaceutyczna sięga po liofilizację – w tym przypadku metoda znajduje zastosowanie w segmencie szczepionek i antybiotyków.

Zioła, które musicie mieć w swojej kuchni!

Wracając do naszych ziół – jako jeden z wiodących producentów liofilizatów, proponujemy bogaty wybór aromatycznych przypraw. Zamówicie u nas między innymi bazylię – składnik wielu dań kuchni włoskiej, który coraz częściej gości w naszych kuchniach. Liście zioła są niezastąpione w sałatkach, stanowią też obowiązkowy dodatek do pizzy czy bruschetty z pomidorami i czosnkiem. Oprócz charakterystycznego smaku i zapachu, bazylia ma też prozdrowotne działanie – to kolejny powód, żeby włączyć ją do jadłospisu. Zielone listki wpływają korzystnie na układ trawienny i nerwowy.

Kolejnym po bazylii ziołem, które w formie liofilizowanej zamówicie w naszym sklepie, jest czosnek – tradycyjny lub niedźwiedzi. Tej przyprawy nikomu przedstawiać nie trzeba. Czosnek to jeden z bardziej uniwersalnych dodatków, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Pod ręką warto mieć też cząber. Szczególnie, jeśli przepadacie za cielęciną, jagnięciną czy delikatnym mięsem z królika. Cząber, o którym mowa, idealnie podkreśli smak dania. Stworzy też zgrany duet z fasolą oraz kapustą. Cennym składnikiem dań jest też dostępny w sklepie tymianek, który świetnie podkręci smak mięsnych dań, zup oraz sosów.

W każdej kuchni znajdzie się też miejsce na pietruszkę! Jest zdrowa i pyszna i świetnie komponuje się z wieloma daniami tradycyjnej kuchni. W wersji liofilizowanej będziecie po nią mogli sięgnąć zawsze wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Pietruszka to nie tylko doskonały smak, ale i bogactwo wartości odżywczych. Spożywając natkę, dostarczamy do organizmu między innymi witaminę C oraz foliany.

Jak używać zamówione u nas przyprawy? To bardzo proste – możecie rozetrzeć potrzebną ilość bazylii, pietruszki, czosnku czy tymianku w dłoniach i dodać do potrawy. Dodatki można też wrzucić do moździerza i rozdrobnić na mniejsze drobinki. Zioła takie jak pietruszka, bazylia czy czosnek mogą też wzbogacić gotowe mieszanki, które macie już w kuchni. Cząber, tymianek, pietruszka, bazylia, czosnek - liofilizowane zioła są pyszne i zdrowe. Przekonajcie się o tym już teraz!