Ostatnie posty

Chanca piedra

4 Comments
(5)

Niszczyciel kamieni, wichura wiatru czy Phyllanthus niruri to wszystko nazwy popularnej w Amazonii rośliny, jaką jest chanca piedra. Tradycyjne napary przygotowywane zgodnie z wieloletnią recepturą peruwiańską wykorzystywane są przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej na wiele dolegliwości. Właściwościami chanca piedra również Państwo mogą się cieszyć dzięki wykorzystaniu metody liofilizacji, pozwalającej na zamknięcie niemal jej wszystkich wartości odżywczych w wygodnych kapsułkach w formie suplementu diety.

Czym jest chanca piedra?

Jest to roślina rosnąca na terenach o klimacie tropikalnym oraz subtropikalnym. Choć można ją spotkać na niższych wysokościach geograficznych, szczególnie często występuje na wysokości 3000 m n.p.m. Zioło to rośnie do około 60 cm i posiada charakterystyczne liście, przypominające eliptyczne błony. W składzie tej niewielkiej rośliny można znaleźć sterole, terpeny, garbniki, alkaloidy, flawonidy, ligniany oraz polisacharydy. Ze względu na ich występowanie chanca piedra już od wielu lat jest stosowana przez rdzennych mieszkańców lasów deszczowych Ameryki Południowej na różnego rodzaju dolegliwości.

Zostaje również wykorzystywana do produkcji liofilizowanych suplementów diety, które stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych naparów o charakterystycznym smaku. Aby zamknąć w kapsułce wszystkie właściwości odwarów, wykorzystuje się metodę liofilizacji. Dzięki temu korzystać z nich mogą nie tylko mieszkańcy Ameryki Południowej, ale także Europejczycy zmagający się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, poszukujący wygodnej formy naturalnego naparu przy zachowaniu niemal wszystkich wartości odżywczych.

Chanca piedra – dla kogo?

Uważa się, że właściwości tej rośliny mogą pomóc w walce różnymi dolegliwościami. Z uwagi na to, chanca piedra jest wykorzystywana przez rdzennych mieszkańców Amazonii w przypadku problemów z wątrobą, nadciśnieniem, cukrzycą, układem moczowym oraz różnego rodzaju infekcjami bakteryjnymi. Naturalnie występujące w niej ligniany mogą pomóc w redukcji kwasu moczowego, który jest przyczyną dny moczanowej. Dzięki temu chanca piedra może przyczynić się do redukcji kryształków szczawianu wapnia oraz kamieni nerkowych.

Z uwagi na powyższe roślina ta może być stosowana przez osoby zmagające się z problemem kamicy nerkowej i woreczka żółciowego. Chanca piedra może również pomóc cukrzykom w utrzymaniu optymalnego poziomu cukru we krwi, a także osobom borykającym się z problemami z trzustką, dolegliwościami trawiennymi czy kobietami cierpiącymi na bolesne miesiączkowanie.

Czym wyróżnia się suplement diety chanca piedra?

Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej wykorzystują naziemne części tej rośliny do zaparzania ich w formie świeżej lub suszonej. W ten sposób powstaje napar, który wyróżnia się charakterystycznym, gorzkim smakiem, za które odpowiedzialne są garbniki. Choć dostępny w Europie suplement diety dostępny jest w formie kapsułek, do jego przygotowania również wykorzystuje się wieloletnią recepturę peruwiańską. Tradycyjnie zaparzony napar następnie poddawany jest procesowi suszenia sublimacyjnego, popularnie nazywanego również liofilizacją.

Czym jest proces liofilizowania?

Suszenie sublimacyjne polega na całkowitym usunięciu wody z zamrożonego produktu przy zachowaniu niemal wszystkich wartości odżywczych produktu. W przeciwieństwie do metody kapsułkowania gotowego suszu liofilizacja pozwala wydobyć wszystko, co najlepsze z naparu z rośliny chanca piedra, nie dopuszczając do jej zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Tak stworzony odwar zostaje zatem poddany procesowi liofilizacji, czyli pozbawienia wody, a następnie zamknięty w wygodnych kapsułkach, których dawkowanie zależy od problemów, z jakimi się Państwo borykają.

Dzięki temu rozwiązaniu nie muszą Państw tracić czasu na przygotowywanie własnego naparu, którego smak może nie spełnić oczekiwań każdego podniebienia. Wybierając chanca piedra — liofilizowany suplement diety w formie kapsułek, wystarczy popić je dużą ilością wody. Należy jednak pamiętać, że nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety, a wszelkie dolegliwości należy konsultować z lekarzem.

Tekst powstał na podstawie tekstów źródłowych:

Kania-Dobrowolska M. „Właściwości prozdrowotne Phyllanthus niruri, Postępy Fitoterapii nr 4/2020;
K. Paradowska, I.Wawer Zioła peruwiańskie w Europie; Herbalism nr 1(1)/2015; s.23-24;
Micali S., Sighinolfi MC, Celia A i wysp. Can Phyllanthus niruri affect the efficacy of extracorporeal shock wave lithotripsy for renal Stones?> A randomized, prospective, long-term study. J Urol 2006; 176:1020-2;
Boim MA, Heilberg IP, Schor N, Phyllanthus niruri as promising alternative treatment for nephrolithiasis. Ins Braz J Urol 20210; 36(6); 657-64;
Murugaiyah v, Chan KL. Antihyper-uricemic lignians from theleavesof Phyllanthus niruri. Planta Med 2006; 72:1262-7

Posted in: Wiedza

Napisz komentarz

Comments

 • Chanca Piedra
  By: Rafał On 2023-02-23
  Rating:
  5.0

  Najszybszy sposób by pozbyć się kamieni. Stosowałem gdy wiedziałem że mam kamień w przedsionku nerkowym, po 3 tygodniach nic już nie miałem w nerkach, po 6 tygodniach znow sprawdziłem i nadal czysto. Więc produkt godny polecenia

 • Chanca Piedra
  By: Natalia R. On 2023-02-23
  Rating:
  5.0

  Kiedyś faktycznie próbowałam pić Chance na kamienie, i się nie dało! Ktoś mi powiedział właśnie o tej Chance z Eleny. Przeczytałam artykuł i spróbowałam, bo jest w kapsułce i nie trzeba tego pić. Szczerze napisze, że polecam nie mam kamienia. • Chanca Piedra
  By: Karolina On 2023-02-23
  Rating:
  5.0

  Bardzo interesujący temat. Nie spodziewałam się.

 • CHANCA PIEDRA
  By: Żaneta On 2023-02-23
  Rating:
  5.0

  Mega produkt polecam serdecznie