Ostatnie posty

O co chodzi z liofilizacją?

Rozwój technologii oraz coraz szersza wiedza m.in. z zakresu właściwości produktów umożliwiają stosowanie coraz to nowszych rozwiązań dotyczących konserwowania żywności. Niektóre metody służące przedłużaniu terminu ważności artykułów sprawiają, że tracą one swoje pierwotne właściwości. Istnieje jednak sposób, który pozwala na zabezpieczenie produktów bez zanikania zawartych w nich składników. Liofilizacja, o której piszemy, to coraz powszechniej stosowana metoda. Na czym polega? W jakich branżach jest wykorzystywana? Czym charakteryzują się liofilizowane produkty? Czy warto po nie sięgać? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie!

Czym jest liofilizacja?

Liofilizacja to proces, który powinien być bliski każdemu świadomemu zwolennikowi zdrowej żywności. Pozwala on na wydłużenie trwałości żywności w naturalny sposób, tj. poprzez odparowanie wody z produktu w niskiej temperaturze i pod zredukowanym ciśnieniem. Proces ten to szereg zalet, dlatego też warto stosować go w ekologicznym przemyśle spożywczym.

Czym charakteryzują się lifolizowane produkty?

Zachowanie długiego terminu przydatności nierzadko wiąże się z koniecznością dodania substancji chemicznych, które nie pozostają bez wpływu na wartości odżywcze. Liofilizowane produkty są zaprzeczeniem modyfikowanej żywności. Charakteryzują się one dłuższą przydatnością do spożycia w porównaniu z ich świeżymi odpowiednikami. Jednocześnie zachowują swoje smaki, zapachy i właściwości odżywcze.

Liofilizowane produkty, czyli wszystko, czego potrzebujesz

To, jakim komfortem są produkty poddane liofilizowane, wie każdy, kto miał okazję z nich korzystać. Bez przeszkód wykorzystasz je w najróżniejszych sytuacjach - zarówno podczas podróży, jak i na co dzień. Jest to zdrowsza alternatywa dla przetworzonej żywności.

Liofilizowane owoce i warzywa dostępne są w postaci gotowych przekąsek, dzięki temu możesz mieć zawsze pod ręką wartościowy smakołyk. Ponadto równie dobrze możesz je wykorzystać jako składniki w przygotowaniu posiłków, np. w smoothie, zupach czy sałatkach. Nierzadko z tego typu artykułów korzystają producenci żywności, wykorzystując je jako półprodukty.

Podsumowując, liofilizacja to proces, który umożliwia wydłużenie trwałości żywności, zachowując jej wartości odżywcze oraz smakowe. Produkty tego typu mają niekończącą się listę zalet.

Jeśli zależy Ci, na zdrowych przekąskach, które zachowują swój pierwotny smak, aromat oraz właściwości, koniecznie zapoznaj się bliżej z procesem liofilizacji.

Posted in: Wiedza

Napisz komentarz