Ostatnie posty

Jak rozpoznać i wybierać produkty bezglutenowe?

Osoby zmagające się z celiakią i nietolerancją grupy białek występującej w niektórych artykułach spożywczych mają świadomość tego, jak ważną sprawą jest sięganie po odpowiednio dobraną żywność. Trzeba wiedzieć, jak rozpoznać i wybierać produkty bezglutenowe, by nie ryzykować przykrymi skutkami spożycia niewłaściwego jedzenia np. zaburzeniami pracy układu pokarmowego, zmianami skórnymi czy dusznościami. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym zamieściliśmy przydatne wskazówki ułatwiające włączenie bezpiecznych artykułów spożywczych do codziennej diety.

W jakich produktach spożywczych nie znajdziesz glutenu?

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, jakie artykuły naturalnie są bezglutenowe. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim produkty niezawierające pszenicy, żyta i jęczmienia. Osoby z celiakią lub nietolerancją glutenu mogą zatem bez obaw wybierać:

 • ryż,
 • kukurydzę,
 • orzechy,
 • jajka,
 • surowe warzywa i owoce,
 • mięso i ryby,
 • mleko,
 • grykę, sorgo i proso.

Warto uważnie czytać etykiety, by wyeliminować ryzyko spożycia żywności, która mogła mieć kontakt z glutenem. Wówczas taka informacja będzie znajdować się na opakowaniu tuż obok listy składników. W ten sposób można rozpoznać produkty przetworzone, które z natury są bezglutenowe, ale związek ten mógł pojawić się np. w przyprawach, marynacie czy panierce podczas obróbki żywności. W niektórych przypadkach spożycie nawet śladowej ilości tego białka może wywołać przykre dolegliwości, należy więc wiedzieć, jak rozpoznać i wybierać w pełni bezpieczne artykuły spożywcze.

Po czym rozpoznać produkty bezglutenowe?

Gwarancją czystości artykułów spożywczych jest zamieszczony na opakowaniu symbol przekreślonego kłosa. Jest to międzynarodowe oznaczenie, dzięki któremu można rozpoznać i wybierać produkty bezglutenowe, a więc bezpieczne dla osób z celiakią, uczuleniem bądź nietolerancją tego składnika. Warto mieć na uwadze fakt, że każdy koncern może posługiwać się nieco zmodyfikowaną wersją tego znaku – głównym warunkiem jest zachowanie grafiki z przekreślonym kłosem.

Według unijnych regulacji, aby żywność była uznana za bezglutenową, musi spełniać następujące wymogi:

 • został przeprowadzony audyt zakładu produkcyjnego zakończony pozytywnym wynikiem,
 • produkty spełniają normę dotyczącą zawartości glutenu, która nie może przekroczyć 20 mg/kg,
 • przedsiębiorstwo podlega corocznej kontroli, która jest niezbędna do przedłużenia licencji.

Gwarancją pewności jest fakt, że symbol przekreślonego kłosa jest zastrzeżony na terenie UE i nie można z niego korzystać bez licencji. Dzięki jego obecności na opakowaniu artykułów spożywczych można łatwo rozpoznać produkty bezglutenowe i wybrać je spośród licznych propozycji.

Dieta bezglutenowa – jakie produkty wybrać?

Jeśli zastanawiasz, jak rozpoznać i wybrać bezpieczne artykuły spożywcze, możesz też sprawdzić wykazy produktów przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz Europejskie Zrzeszenie Stowarzyszeń Osób z Celiakią AOECS.

Wbrew pozorom, taka dieta nie musi oznaczać wielu ograniczeń i wyrzeczeń. Gluten naturalnie występuje przede wszystkim w niektórych zbożach, więc istnieje duża grupa żywności, którą można wybierać bez obaw. Ponadto współcześni producenci artykułów spożywczych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują szeroką gamę produktów bezglutenowych, które można rozpoznać po symbolu na opakowaniu. Dzięki temu nawet osoby z celiakią i nietolerancją mogą wybrać odpowiednie pieczywo, przetwory, przekąski, a także słodycze.

Gdzie szukać produktów bezglutenowych?

Obecnie niemal w każdym sklepie można zaopatrzyć się w żywność bezglutenową. Niektóre placówki handlowe przygotowują specjalne regały zawierające wyłącznie bezpieczne artykuły spożywcze, które można rozpoznać po przekreślonym symbolu kłosa, co ułatwia robienie zakupów. Można też wybrać sklepy internetowe, jak Kolagenum, gdzie dostępne są przekąski w postaci liofilizowanych owoców i warzyw niezawierających glutenu. Zapraszamy do sprawdzenia szczegółów na stronie i zachęcamy do składania zamówień na pyszne produkty odpowiednie nie tylko dla osób z celiakią.

Posted in: Wiedza

Napisz komentarz